Yaşam koçu nasıl olunur?

Yaşam koçu nasıl olunurdan önce, bir yaşam koçu ne yapar? Hangi özelliklere vakıf olmalıdır? Ya da bir yaşam koçu etiketini alabilmek için hangi yollardan geçmelidirin cevabını arasak yanlış bir yola sapmamış oluruz.

Peki bir yaşam koçu ne yapar?

İlk etapta yaşam koçluğu mesleğini psikologluktan ayırmak gerekir. Aslında ikisinde de benzer donanımlara sahip insanların başarı oranı daha yüksektir ama yaşam koçluğu bir psikologluk demek değildir.

İnsanlar hayatları boyunca birçok zor kararı vermek zorunda kalırlar. Çok çeşitli yollardan geçerler. Birçok kişiyle iletişime girer, birçok kişiyi sever veya sevmezler. İşte yaşam koçları, insanlara hayatlarının her anında karar aşamalarında zorluklarda veya mutluluklarda hemen yanı başında onların önlerine ışık tutan ve zor kararları almalarında yardımcı olan birer yol arkadaşı niteliğindedirler. Kısaca tarif etmek gerekirse, arkadaştan bir kademe aşağı, psikologdan bir kademe yukarı. ikisinin arasında biri diyebiliriz.

Peki herkes yaşam koçu olabilir mi?

Bana kalırsa olamaz. Çünkü bazı meslekler öngörü, algıların açık olması gibi yeteneklere sahip olan insanları ister. Yaşam koçluğu da böyle yetenekleri olan kişilerin daha başarılı olabileceği bir meslektir.
Yaşam koçluğu yaptığınız kişinin anlattıklarını kafanızda yoğurup, onu üzmeden yormadan ve kafasında daha fazla soru işaretlerine yol açmadan, gerçekten yapmak istediği şeyi bulmasını sağlamalısınız. Ve bu her bünyenin işi değildir. Ve açık konuşmak gerekirse piyasada ki bir çok yaşam koçunun gerçekten bir yaşam koçuna ihtiyaçları vardır diyebilirim. Bundan dolayı, bu işin ehli olabilmek için biraz empati kurabilen insan olmak önemlidir.

Peki yaşam koçu nasıl olunura gelinirse size bir adres vereceğim. Bu adrese tıklayarak iletişime geçerseniz size bu işin sırlarını anlatacak gerçek uzmanlara ulaşabilirsiniz.

Başarı sizinle olsun.

Web adresi: http://1111website.com/sayfa.asp?pid=36